1. Domů
  2. >
  3. > Novinky
  4. > Modřenec vyhlášen „Cibulovinou roku“

Modřenec vyhlášen „Cibulovinou roku“

Modřence (také známé svým latinským názvem Muscari) jsou jednou z prvních cibulovin, které na jaře kvetou. V letošní drsném chladném období by se skutečně mohla hodit jejich barevnosti, kterou oživí zahrádku. Nyní byl tento malý fešák vyhlášen „Cibulovinou roku 2019“.

Co říká jméno?

V některých jazycích se modřenci říká „hroznový hyacint“, protože každý květ vypadá jako miniaturní hrozen. Věděli jste, že tito elegantní krasavci symbolizují pokoru a skromnost? To proto, že když je chcete obdivovat, musíte na kolena. Oficiální vědecké označení Muscari zní mnohem sofistikovaněji. Toto označení vychází z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávají aroma podobné pižmu.

Široký výběr

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámější je Muscari armeniacum, tedy modřenec arménský. I přes označení modřenec nejsou všechny druhy modré. Některé jsou nachové, růžové či bílé, nebo dokonce dvoubarevné. Tyto oblíbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve střední Asii a na Kavkaze. Věděli jste, že modřence byly k dostání už v roce 1596? Tehdy stály v přepočtu 4,50 eur za cibulku.

Všestranná cibulovina

Modřence snadno odolávají mrazu a také se snadno pěstují. Můžete je nechat být. Uchytí se a každým rokem se jejich počet zvýší. Není divu, že se modřence hodí pro jakoukoli zahradu. Sama rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste více než jeden hrozen květů. Pokud si chcete užívat krásu modřenců, zasaďte je na podzim v době od října do prosince, ještě než se dostaví první mrazíky.

Rady

243118_aangepast.jpg 241940_aangepast.jpg

243222_aangepast.jpg 223484_aangepast.png

223484_aangepast.png 45021_aangepast.png

Sdílet tuto stránku:
Na Novinky