1. Domů
  2. >
  3. > Novinky
  4. > Zahradničení jako způsob meditace

Zahradničení jako způsob meditace

V reakci na náš uspěchaný svět dnes dochází k rozmachu trendu návratu k přírodě. Zahradničení je relaxací a inspirací a dodává vám pocit svobody a vnitřního klidu. Pomáhá vám najít spojení se svým přirozeným prostředím i se sebou samými. A teď je na čase co nejlépe využít poslední týdny zahrádkářské sezóny a zasadit kvetoucí cibuloviny!

Zpět ke kořenům

Věděli jste, že zahradničení je procvičování pozornosti? Zahrada vás nutí vnímat všemi smysly – a to vás ovlivňuje více, než si myslíte. Cítíte se spojeni se svou zahradou, jako byste byli její součástí. A když se dáte do práce a zaboříte ruce do hlíny, jste si více vědomi sami sebe. Není divu, že se tomu někdy říká „uzemnění“. Na zahradě máte také možnost zpomalit a více vnímat život. Sázení kvetoucích cibulovin vám pomůže naslouchat svému vnitřnímu hlasu.

226448_aangepast.png

 

Stresový hormon

Vědci prokázali, že osoby, které se věnují zahrádkářství, generují stejné mozkové vlny, jaké generují lidé při modlitbě nebo meditaci. Množství kortizolu (stresového hormonu) v krvi také klesá, když vyměníte telefon, tablet či počítačové hry za motyku nebo hrábě. Chcete méně stresu? Odložte ta digitální zařízení a vydejte se na zahrádku s kvetoucími cibulovinami.

241788_aangepast.png 241793_aangepast.png  

Reflexe

Jak ale funguje meditace? Během poklidných zahrádkářských činností si uvědomíte metafory, odrážející váš život. Takové úvahy vám vlastně pomáhají objasnit věci, se kterými se potýkáte v každodenním životě. Tyto postřehy se během poklidného sázení kvetoucích cibulovin objevují jakoby z ničeho nic. Jakmile odvedete pozornost z mysli na tělo, budete si více uvědomovat, co se skutečně odehrává tady a teď.

226467_(1) aangepast.png

Začínáme

Když se na sázení kvetoucích cibulovin budete dívat jako na způsob meditace, více se zapojíte do koloběhu života. Doslova se stanete součástí toto, co jste zasadili, zalévali a sklízeli. Využijte tedy zahrádkářskou sezónu naplno a zasaďte cibulky už letos na podzim. Tato opakovaná činnost otevře vaši mysl a dodá vám energetickou vzpruhu. Vybírejte si své kvetoucí cibuloviny pečlivě, sázejte je uvážlivě a pečujte o ně, jako byste se starali sami o sebe. A čeká vás ještě jedna odměna: na jaře nádherné květiny.

241807_aangepast.png

241816_aangepast.png

Sdílet tuto stránku:
Na Novinky