1. Domů
  2. >
  3. > Novinky
  4. > Nápady na zahrádku s květinovými cibulovinami

Nápady na zahrádku s květinovými cibulovinami

Věděli jste, že cibuloviny jsou ty první rostliny, které vám barevně ozdobí zahrádku? Přidají na kráse malým i velkým zahradám a zároveň přispějí k vyšší biodiverzitě. Ano: je nejvyšší čas na sázení květinových cibulovin! Tak se do toho pusťte s některým z následujících čtyř nápadů pro letošní podzim a užijte si výsledky hned, co začne jaro.

Květinové cibulky v květináčích

Cibulovinám se bude dařit nejen na zahradě, ale i v květináčích. Vypadají moc hezky na terasách nebo v jiných vydlážděných prostorách. Jak na to? V tomto případě je důležité, aby byl květináč dost hluboký a ve dnu měl otvor pro odvádění nadbytečné vody. Květináč by měl být hluboký alespoň trojnásobek výšky cibulky.

224892_aangepast.jpg 224924_aangepast.jpg

Postup

Sázení ve stylu lasagne

Sázení ve stylu lasagne (vrstvené sázení) je jeden ze způsobů sázení květinových cibulek. Pomocí této metody sázíte květinové cibulky ve vrstvách, jednu nad druhou, jako byste dělali lasagne. Když na to půjdete správně, tak rané cibuloviny, například krokusy (Crocus), vykvetou jako první. Pak je budou následovat cibuloviny, které kvetou později. Díky postupnému květenství si můžete užívat jejich květy od ledna až někdy do konce května.

221645_aangepast.jpg 222217_aangepast.jpg

Postup

Vlastnoruční míchání květinových cibulek

Květinové cibulky hrají na vaší zahradě klíčovou roli, protože jsou to první rostliny, které po zimě dodávají vaší zahradě barvu. Díky směsi květinových cibulovin si jejich krásu můžete užívat ještě déle. Místo několika týdnů bude vaše zahrada zářit i několik měsíců. Různé druhy cibulovin totiž kvetou v různých obdobích. Tak na co ještě čekáte? Vyberte si své květinové cibulky a pak je smíchejte, rozmístěte a sázejte!

225613_aangepast.jpg 225633_aangepast.jpg

Výběr

Můžete si vybrat z jednoletých cibulovin, trvalek nebo takových druhů, které každý rok plodí více cibulek. Jednoleté květinové cibuloviny, jako jsou tulipány (Tulipa) jsou známé pro své zářivé barvy. Nebo byste radši na zahradě sázeli cibulky, které by se o rok později objevily znovu v celé své kráse? Pokud ano, pak zvolte trvalé cibuloviny, jako je například ladonička (Chionodoxa). Můžete sáhnout i po cibulkách ladoňky sibiřské (Scilla), která se později naturalizuje. To znamená, že jejich počet rok od roku roste.

Magnet na hmyz

Vaše zelená oáza je i útočištěm pro ptáky, ježky, motýly, včely a spoustu dalších druhů zvířat a hmyzu. A ti si bez rostlin neporadí: závisí na nich jejich obživa. Jinými slovy, hojnost rostlin znamená na vaší zahradě hojnost života – a to je dobře. Kvetoucí cibuloviny hrají důležitou roli při vytváření živé zahrady. Když je zasadíte už na podzim, zajistíte, že si včely a motýli mohou začít hledat potravu už brzy na jaře.

202286_aangepast.jpg 217126_aangepast.jpg

Výběr

Na výběr máte z mnoha různých druhů, například z cibulovin vytvářejících vysoké květiny, jako jsou okrasné cibule (Allium), tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus) a hyacinty (Hyacinthus). Jsou tu však i cibuloviny s mnohem kratšími stonky, například modřence (Muscari), sasanky rozkošné (Anemone blanda) nebo krokusy (Crocus). Ale všechny květy cibulovin jsou vítanou pochoutkou pro včely. Motýli ze všeho nejvíce ocení okrasné cibule.

Sdílet tuto stránku:
Na Novinky