1. Domů
  2. >
  3. > Novinky
  4. > Amarylka vykvetla do krásy

Amarylka vykvetla do krásy

Jakmile se sezóna podzimních květin začne chýlit ke konci, objeví se amarylka v celé své kráse. Fascinující metamorfóza této kvetoucí cibuloviny může začít již v září.

Jak rostou?

Amarylky, známé také jako zovnice, jsou majestátní kvetoucí cibuloviny, které se mohou pochlubit stejně ohromujícími květy. Proces transformace z cibulky do květu je fascinující podívaná. Růst začíná zakořeněním. Poté se z cibulky objeví jedno nebo více robustních poupat s květy. Stonek (nebo stonky) bude každý den o něco vyšší. V určitou chvíli z kališních lístků vypučí jednotlivá poupata. Celý proces trvá šest až deset týdnů a vy to celé můžete pozorovat v přímém přenosu!

226501_aangepast.jpg 226505_aangepast.jpg

Probouzení

Předtím, než začne cibulka amarylky růst, budete muset tuto krasavici nejdříve probudit. Nejlépe to jde vodou. Vložte cibulku do nádoby s vlažnou vodou a nechte ji tam tak hodinku. Díky vodě brzy začnou růst kořeny. Poté můžete cibulku zasadit do hezkého květináče naplněného zahradnickým kompostem, vložit ji do mělké misky nebo jednoduše do nádoby s vodou. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, dopřejte této krásce trochu tepla. Ideální je pokojová teplota mezi 20 a 24 stupni. Také má ráda světlo. Pokud by její okolí bylo moc tmavé, stonek by vyrostl příliš vysoko.

226496_aangepast.jpg 226507_aangepast.jpg

Rady:

  • Cibulky amarylky jsou k dostání od října do konce dubna.
  • Vyberte si hezky pevné cibule. Pokud na cibuli můžete palcem udělat prohlubeninu, znamená to, že už je stará nebo mrtvá. 
  • Nejznámější barvy amarylek jsou červená, růžová, lososová, oranžová a bílá. Věděli jste, že existují i dvojitě kvetoucí variety a variety s malými květy?
  • Když se stonek vytáhne, nebo když budou květy velké a těžké, podepřete květinu tyčkou.

226504_aangepast.jpg

Sdílet tuto stránku:
Na Novinky