1. Domů
  2. >
  3. > Novinky
  4. > Mečík: letní cibulovina roku

Mečík: letní cibulovina roku

Mečík je tak oblíbenou letní cibulovinou, že jej odborníci na kvetoucí cibuloviny označili jako „letní cibulovinu roku“. Tyto rostliny přinášejí barvy na svých dlouhých stoncích pokrytých květy, jež jsou obklopeny mečovitými listy. Nad jejich bohatými květy oči jen plesají.

Proč mečíky

Podle botaniků existuje asi 300 druhů mečíků, které pocházejí původně z Afriky. Tam se vyskytují jako plané rostliny rostoucí ve svém přirozeném prostředí. Šlechtí se již od roku 1941 a díky tomu si jejich krásu může dnes každý užívat na své zahrádce. Jejich botanický název, „gladiolus“, je zdrobnělina latinského slova gladius, které znamená „meč“. Vzhledem k jejich mečovitým listům a významu jejich botanického názvu se jim i česky říká mečíky.

201806_aangepast.jpg 202066_aangepast.jpg

Hlíza

Mečíky lze poznat podle vysokých, robustních a vzpřímených stonků. Obě strany stonku pokrývají květy, které mohou mít prakticky kteroukoli barvu duhy. A může jít o pastelové barvy až po živé, poutavé odstíny. Věděli jste, že mečíky vlastně nejsou v pravém slova smyslu cibuloviny, protože mají hlízu? Pravé cibuloviny ukládají živiny do vrstev plátků, ale hlíza je masivní podzemní orgán, v němž jsou uloženy živiny.

223041_aangepast.jpg 221277_aangepast.jpg

Skupiny

Existuje mnoho druhů mečíků, proto se dělí do dvou skupin: velkokvěté a malokvěté odrůdy.

Skupina velkokvětých obsahuje víc druhů než skupina malokvětých. Obsahují stovky druhů se širokou škálou barev a barevných kombinací. Obvykle jsou vyšší než metr. Mezi tyto druhy patří:

Malokvěté mečíky mají menší květy a nejsou tak vysoké. Dále se dělí takto:

6584_aangepast.jpg 11503_aangepast.jpg

Výsadba a péče

Mečíky potřebují hodně světla, proto je zasaďte na slunné místo. Dobře se jim daří v kombinaci nejen s dalšími letními cibulovinami, jako jsou jiřiny a liliochvostce (Eremurus), ale také s trvalkami a okrasnými travinami. Sázet je lze od poloviny dubna do konce května. Uspořádejte je do malých skupin po 3–5 hlízách v hloubce asi 10 centimetrů. Dbejte na to, aby zašpičatělý konec směřoval nahoru. Po zasazení zeminu zalijte, aby měly dobrý start, a zalévejte je při suchém počasí.

Zajímavá fakta

216111_aangepast.jpg

Sdílet tuto stránku:
Na Novinky